נעליים הולנדיות – מי ומה אתן?

נעליים הולנדיות – מי ומה אתן?

טיול באמסטרדם כולל ברובו סיורים במרכז העיר ובשלל מוזיאונים תעלות ואטרקציות, אך הוא גם כולל טיול אל כפרים ושווקים שם מוצגות לראווה ומכירה נעליים הולנדיות, הלוא הן קבקבי עץ מעוצבות בצבועות בשלל צבעים והן כאלה המעוטרות בציורים מרהיבים.

בנוסף את הקבקבים רבים מאתנו מכירים כבר מילדות, תוך שבתוכניות הילדים השונות היינו נחשפים לנעלי העץ המיוחדות של ההולנדים.

נעליים הולנדיות

אז מהו הסיפור של נעלי עץ הולנדיות?

נעלי עץ הולנדיות הידועות גם כקבקבי עץ, והן נחשבות לאחד מהסמלים המרכזיים של העם ההולנדי. הנעליים מיוצרות באלפים בכל יום בערים גדולות ובכפרים ומפעלים ברחבי הולנד.

הקבקבים במקור ייעודן היה למען מניעת הרטבת הרגליים, כאשר הן יוצרו ושימשו בעיקר את החקלאיים ההולנדיים שעבדו על אדמה הולנדית שנחשב בוצית ורטובה.

קבקבי העץ המשמשות עד היום את אנשי כפר ואנשים שמטיבים עם המסורת ההולנדית, הן כאלה שנחשבות לא חדירות למים, תוך שהן מקנות את היכולת לעבוד בצורה יבשה בתחום החקלאות בהולנד.

צורתן המיוחדת של הנעליים נוצרת בשל עבודת היד שיוצרת המפסלת שמקנה לנעל את הצורה השפיצית והייחודית שלה.

נעליים הולנדיות

ממה מיוצרות קבקבים הולנדיות?

נעליים הולנדיות מיוצרות מגזעי עץ ייחודי בשם צפצפה אשר מקנה לנעליים קלילות וליוצר את היכולת לייצר קבקבים בצורה קלה תוך קבלת קבקבי עמידות למים וזאת באמצעות חומר העץ הייחודי שממנו הן מיוצרות.

ייצור הנעליים בעבר נעשה באמצעות מפסלת ידנית מיוחדת ייחודית וגם באמצעות גילוף הנעל והכנת נעל טובה לחקלאות. עם זאת כיום ישנם מפסלות חשמליות מיוחדות שמייצרות את הנעליים במהירות של כמה דקות בלבד!

את הנעליים מייצרים באמצעות גליוטינה אשר חותכת את גזר העץ המתאים, ולאחר מכן באמצעות שבלונה ומכונות כרסום המייצרות את הנעליים בצורה מהירה במיוחד, כאשר בסופו של תהליך הייצור עוברות הנעליים קישוט וצביעה.

את העבודה היוצאת דופן, ניתן לראות במספר כפרים באמסטרדם ביניהם: חיטהורן, האי טסל, רוטרדם ועוד והצפייה בעבודה זו היא אחת האטרקציות באמסטרדם מיני רבות.

עוד מעניים לדעת כי נעליים המיוצרות במפעלים ובאמצעות מכונות מיוצרות בתפוקה ומהירות של 100 זוגות קבקבים ביום, תוך שימוש במכונות ממוחשבות המסייעות לייצור רב יותר של קבקבים. לעומת זאת אמן אשר מפסל את הנעליים באופן ידני יעשה זאת באמצעות מפסלות וסקלפל חד שנועדו לשימוש ידני, תוך שאמן לייצור נעליים הולנדיות יכול לייצר בין 3 ל 6 זוגות של נעלים למבוגרים ביום.

 

 

 

 

 

היכן ניתן לרכוש נעליים הולנדיות?

בשווקים של הולנד ואמסטרדם ניתן למצוא שלל קבקבים הולנדיות בגדלים שונים החל מגדלים של מגנטים ומחזיקי מפתחות עד לנעלי ענק מרשימות, כאשר הנעליים צבועות בשלל צבעים, עיטורים ושימוש ברעיונות מקוריים לקישוט הנעליים.

נעלי עץ הולנדיות – חגים ומסורות

כאשר מטיילים בהולנד ובעיקר במרכז אמסטרדם כמעט ולא ניתן לראות אנשים שנועלים את הקבקבים המסורתיים: להפך, ההולנדים הם כאלה שנחשבים מעודכנים במיוחד בכל מה שקשור לאופנה ועיצוב והם ידועים ביכולות שלהם לבצע התאמות נכונות בביגוד הנעלה ועיצוב הבית.

עם זאת לשם המסורת הצבעוניות שבמקום, ובילוי מבנה בהולנד, כדאי לפקוד פסטיבלים מסורתיים בערים שונות במדינה, ובכך לראות כי ישנם לא מעט אנשים שלובשים את קבקבי העץ לשם המסורת בחגים ובפסטיבלים מיוחדים.

בזמן החגיגות נועלים ההולנדיים קבקבי עץ שנחשבות מקושטות ומשוקעות יותר מהקבקבים המקוריות שנועדו לחקלאים, והן קבקבים בעלות מראה פשוט יותר ופחות מושקע.

אז אם אתם יוצאים אל טיול באמסטרדם, זה הזמן להגיע אל בתי ייצור של נעליים הולנדיות, לרכוש לכם זוג נעליים או לפחות מחזיק מפתחות קטן, וליהנות משפע הצבעים והעיטורים שמעטרים את הנעליים ההולנדיות הכה מיוחדות ויפות שמיוצרות בהולנד.

נגישות
גלילה לראש העמוד