אזרחות פורטוגלית – כל מה שצריך לדעת

אזרחות פורטוגלית – כל מה שצריך לדעת

אזרחות פורטוגלית

בתקופה האחרונה האפשרויות והמודעות כלפי האפשרויות האלה נמצאת בעליה וזה הזמן לפעול- להכות בברזל כל עוד הוא חם. לאור השינויים האחרונים ישראלים רבים מממשים את הזכות שלהם לקבלת אזרחות פורטוגלית וזאת רכבת שאתם בהחלט רוצים לעלות עליה. מעל לכל ספק.

אזרחות פורטוגזית היא אזרחות של האיחוד האירופי וככזו מעניקה את כל הזכויות האירופיות שמגיעות לאזרחי האיחוד עבור מי שמחזיק באזרחות פורטוגזית. יש לזה משמעויות רבות לא רק מבחינת הזכויות בפורטוגל עצמה אלא ביחס לכל מדינות אירופה שחברות באיחוד.

מה מקור הזכות ומי זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית?

לפני כשש שנים, בשנת 2015, פורטוגל העבירה חוק אשר ייעודו להכיר בעוול שנעשה בתהליכי גירוש יהודי ספרד ובניסיון לפצות ולשפות על כך הוחלט להעניק אזרחות פורטוגזית לצאצאי יהודי ספרד שגרו בשטח פורטוגל. יהודי ספרד רבים שגורשו מספרד הגיעו לפורטוגל שגם ממנה גורשו, יחד עם יהודי פורטוגל.

גירוש יהודי ספרד היה אירוע משמעותי בהיסטוריה העולמית ולא רק בהיסטוריה של העם היהודי והניסיון הזה לקחת אחריות על העוולה שנעשתה הוא בהחלט ראוי והולם. הבחירה לקחת חלק פעיל ומצד אחד, פורטוגל שמבקשת לספק הכרה ופיצוי מצד שני הציבור שמסכים לקבל את מה שמגיע לו בזכות ועל פי חוק.

איך עובד התהליך?

כמו כל הליך ביורוקרטי ממשלתי- מדיני גם בתהליך קבלת דרכון פורטוגלי יש הרבה מאד ביורוקרטיה ולכן מומלץ וכדאי מאד להיעזר באנשי מקצוע בתהליך. ביורוקרטיה היא מעמסה משמעותית ומהותית וההימנעות ממנה משתלמת בכל מדד אפשרי. למרבה המזל ישנן חברות שעוסקות בדיוק בליווי וסיוע בתהליכים מהסוג הזה שיוכלו לעשות את כל העבודה השחורה במקומכם ולהדריך לפעולה מדויקת במצבים שבהם אתם חייבים להתייצב באופן עצמאי.

באופן כללי מדובר על תהליך בן שלושה שלבים, כאשר השלב הראשון של תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית הוא שלב ההוכחות. אחת הדרכים המרכזיות להוכחת קשר משפחתי היא באמצעות שם המשפחה שמהווה אינדיקציה לשושלת שמגיעה מהאזור. בשלב הראשוני ניתן ואפשר לבדוק את הזכאות שנעשית על בסיס בדיקה של שם המשפחה יחד עם בדיקת שמות המשפחה של ההורים וארץ המוצא שלהם.

לאחר מכן יש לאסוף מסמכים שמוכיחים מקום מגורים ושם משפחה, כמו גם ניתוח מקצועי של אילן יוחסין ועוד מסמכים נדרשים ולהגיש בקשה רשמית לקהילה היהודית של פורטוגל. הקהילה היהודית בפורטוגל עוברת על המסמכים ונותנת את אישורה באם מדובר על צאצאים ליהודי פורטוגל. מטבע הדברים ישנם פרמטרים שיקדמו את סיכויי האישור של הקהילה היהודית בפורטוגל ועבודה עם חברה מקצועית אשר מתמחה בהגשת בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית תגדיל את הסיכוי לכך.

חברות שעובדות באופן מקצועי עם בניהול פרוצדורות כאלה בקיאות בכל הפרוטוקולים ויודעות מצוין מה עובד ומה פחות, בכך יכולות לנהל את התהליך באופן יעיל, מהיר ומוצלח.

לאחר קבלת האישור מהקהילה היהודית שבפורטוגל ויש להגיש בקשה רשמית לממשלת פורטוגל על מנת לקבל את הזכאות ואת הדרכון הפורטוגלי. גם כאן מדובר בהליך ביורוקרטי שמוטב לו להיות מנוהל באופן מקצועי על מנת להגדיל את סיכוי המימוש ועם הסכמת הממשלה למעשה מסתיים התהליך ומתקבל הדרכון הפורטוגלי.

נגישות
גלילה לראש העמוד