איך מתכוננים לכניסת שבת בחו"ל?

איך מתכוננים לכניסת שבת בחו"ל?

כניסת שבת בחו"ל

בשנים האחרונות יש לא מעט משפחות יהודיות, זוגות ושאר אנשים אשר שומרים את המצוות בדת היהודית גם אם הם נמצאים מעבר לים. נוסף לכך, רבים שמבלים את זמנם בחופשה בחו"ל, בטיול ארוך או במגורים במדינה זרה: רוצים לקיים את המצוות, בעוד שאת כל המצוות הדרושות (כמו גם כלל המנהגים) אפשר לקיים במדינה שאינה ישראל.

אחת המצוות הנהוגות בדת היהודית, נוגעת ליום שישי ויום השבת אותם נהוג לקבל בדרך מסוימת כמו גם לשמור על פי המצוות שדורשות הימנעות משימוש בחשמל, הדלקת אש ובשאר אלמנטים שמחללים את השבת. חלק מהמצוות נועדו כדי לכבד את הימים שנועדו למנוחה על פי הדת היהודית, כמו גם שיום שישי ושבת מהווים הזדמנות נפלאה לנוח מהשבוע העמוס.

את מנהג כניסת שבת, נוהגים לקיים רבים בין אם הם נמצאים במסע רגלי בהודו לבין אם הם בעת מנהלים חיים באירופה או בכל מקום ויבשת. אז כיצד אפשר להתכונן לכניסת שבת? הנה כמה טיפים:

בירור שעות כניסת השבת

מכיוון שבמדינות שאינן ישראל הזמנים שונים, תוך שהפרשי השעות יכולים להגיע אפילו להבדל של יממה שלמה, כדאי לברר תמיד מהי שעת כניסת השבת ולהתכונן לכך בהתאם.  עם כניסת שבת יש להפסיק כל פעילות שדורשת עבודה או מאמץ, לקיים את מצוות הקידוש, את הדלקת הנרות ושאר המנהגים. במוצאי השבת יש לקיים הבדלה אשר מבדילה בין קודש לחול.

כניסת שבת בחו"ל

ארוחת השבת

ארוחות השישי והשבת נחשבות הסעודות החשובות ביותר מכל ימות השבוע, בעוד שבזמן זה מברכים על המזון כמו גם מתכנסים עם בני משפחה ועם החברים. אם אתם נמצאים בטיול בחו"ל, תוכלו למצוא את אחד ממאות בתי חב"ד שנמצאים באזור בו אתם שוהים.

הליכה לבית הכנסת

מי שרוצה להרגיש את האחווה האמיתית שקיימת בין יהודים שנמצאים בכל רחבי העולם, יוכל להגיע לבית הכנסת הקרוב למקום מגוריו. בבית הכנסת ניתן לקיים תפילת שחרית בשעות הבוקר, תפילת מנחה בשעות הצהריים ותפילת ערבית בשעות הערב. עוד אפשר להגיד את תפילת 'מוסף' המיוחדת עבור שבתות חגים וראשי חודש.

אפיית חלה והפרשת חלה

מי שירצה להרגיש את השבת דרך חלה טעימה, יוכל להכין חלת שבת. החלה עשויה מ 5 דגנים וניתן לאפות אותה בתנור לפני כניסת השבת. לאחר האפייה או לפני האפייה ניתן להפריש מהבצק או מהחלה חתיכה קטנה שמיועדת בעיקר עבור נשים שטרם נישאו. 'הפרשת חלה' נעשית על ידי מכין או מכינת הבצק.

הנחת תפילין לאחר צאת השבת

בימים שאינם שבת, תוכלו להניח תפילין ובכך להרגיש את הזיקה למקורות היהודיים. הנחת תפילין מתרחשת בכל בוקר, כמו גם במועדים מיוחדים, כגון: ראש השנה, יום כיפור, פסח וחג השבועות. את כלל המנהגים ניתן כאמור, לקיים בכל מקום בעולם וזאת בהתאם לשעות כניסת השבת ולשעות צאת השבת. בכך תוכלו להרגיש בבית בכל מקום…

נגישות
גלילה לראש העמוד