לטייל בעולם לבד: האם חרדה חברתית יכולה להקשות על טיול הגדול אחרי צבא?

לטייל בעולם לבד: האם חרדה חברתית יכולה להקשות על טיול הגדול אחרי צבא?

חרדה חברתית היא חרדה שכיחה שמשפיעה באופן משמעותי על איכות החיים, וזאת מאחר והחרדה הזו יוצרת חרדה ממושכת ולעיתים גם מופרזת כתוצאה משהייה בסיטואציה חברתית. הפחד מביקורת, שיפוטיות או התפקוד מוביל לתחושות קשות אשר בחלק מהמקרים מונעות ממבוגרים כמו גם בני נוער לשהות עם אנשים אחרים במקומות ואפילו להימנע באופן מוחלט מסיטואציות חברתיות. לכן, אך זה טבעי כי מי שסובל מחרדה חברתית יחשוש מסיטואציה לא מוכרת המתרחשת במסגרת של טיול אחרי צבא, עד לכדי מצב של ביטול הטיול. אם גם אתם חוששים מהנושא הזה, הגיע הזמן לשפוך אור אודות חרדה חברתית – וכיצד מטפלים בה.

חרדה חברתית – שכיחה ובעלת השפעה על העתיד

כל אדם מטבעו עשוי לחוות בושה ולעיתים גם חשש מפני מפגש עם אנשים זרים. יחד עם זאת, כאשר מדובר בחרדה חברתית היא מתפתחת לכדי פוביה שמלווה במחשבות טורדניות לגבי איך אנשים תופסים אותי, מה יכולה להיות התגובה של הסביבה כלפי התנהגות מסוימת ועוד. המחשבות הללו יוצרות תחושות קשות שמגבילות מאוד מבחינת היכולת לרקום קשרים חברתיים ואף להחזיק בהם. אם אתם מזדהים עם המחשבות הללו, באתר טיפולים תוכלו לענות על שאלון חרדה חברתית אשר יאפשר לכם לבצע אבחן עצמי, אולם צריך לזכור כי האבחון אודות חרדה חברתית ובהתאם לכך גם יצירה של תוכנית טיפול פרטנית מבוסס על מפגש עם מטפל מוסמך מתחום בריאות הנפש אשר בוחן שלל סיטואציות וכן נעזר בפרקטיות שונות בשביל להוביל ליצירה של מענה טיפולי תואם.

כאשר חרדה מהסוג הזה איננה מטופלת היא עשויה להחריף לכדי הימנעות מוחלטת ממפגשים חברתיים, כולל ביטול של טיול גדול אחרי הצבא שנחשב בישראל לחלק בלתי נפרד מהמסלול של צעירים רבים לפני שהם עוברים לאקדמיה. החדשות הטובות הן שכיום ניתן ליצור שינוי ממשי ביכולת לשלוט על החרדה ועל המחשבות הטורדניות, וזאת על ידי קבלה של טיפול רגשי ממוקד המתבצע לפני הטיול.

 

 

כיצד מטפלים בחרדה חברתית לפני טיול?

אם אתם סובלים מחרדה חברתית, זכרו כי אתם לא לבד וכי מדובר בהפרעה שכיחה. בשביל להוביל ליצירה של שינוי שיגיע לידי ביטוי ביכולת לצאת לטיול, להכיר אנשים חדשים ובהתאם לכך גם להרחיב את מעגל החברים, רצוי בתהליך ההתארגנות לקראת הטיול אשר כולל בין היתר הזמנה של כרטיסי טיסה וכן כניסה לתהליך חיטוב לפנות לקבלת טיפול רגשי ממוקד, כמו למשל טיפול CBT.

למעשה, טיפול זה נחשב לטיפול יעיל מאוד בכל הקשור להתמודדות עם חרדות ובפרט חרדה חברתית, וזאת בשל היותו טיפול ממוקד וקצר מועד שבמסגרתו מתבצעת חשיפה הדרגתית למקור שיוצר את החרדה, תוך שימת דגש על החלפה של מחשבות שליליות ולא מקדמות למחשבות חיוביות שגם יובילו לשינוי בדפוסי ההתנהגות. היתרון של הטיפול הזה נובע גם בשל היותו קצר מועד וגם בשל אחוזי ההצלחה הגבוהים בעבור צעירים אשר מאובחנים עם חרדה חברתית ורוצים ליצור את השינוי שיוביל לפריצת דרך, החל מיציאה לטיול כמו טיול אחרי צבא ועד יכולת לקיים קשרים חברתיים ענפים.

הכנה נפשית לטיול לפני צבא – כל מה שצריך לדעת

פנייה לקבלת טיפול רגשי לטובת טיפול בחרדה הוא קריטי כחלק מההתארגנות לקראת הטיול. בנוסף, תרגול של מיינדפולס מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להתחבר לרגע הנוכחי, ובהתאם לכך להוביל להפחתה בעוצמת החרדה. תרגול זה לצד טיפול רגשי ממוקד מהווה את הבסיס לכדי הכנה נפשית ראויה שתספק לכם את הדרך הטובה ביותר להימנע מביטול או דחייה של הטיול, בעקבות חרדה חברתית שמשתקת אתכם ואף משפיעה באופן דרמטי על איכות החיים.

לסיכום

סובלים מחרדה חברתית? ובכן, אין מדובר בגזרת גורל. דווקא לפני אירוע משמעותי כמו טיול אחרי צבא אפשר וצריך לפנות לקבלת טיפול רגשי ממוקד שנועד לסייע לכם לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות הלא מקדמים, ולהחליף אותם בדפוסים חדשים שיובילו לשליטה מחודשת שתאפשר לפרוץ קדימה ולקדם את הפן החברתי, גם במסגרת הטיול אבל גם בתחנות נוספות בחיים, החל מהאקדמיה ועד למקום העבודה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד