קתדרלת נוטרדאם: סיפורה של הקתדרלה הגותית בפריז

קתדרלת נוטרדאם: סיפורה של הקתדרלה הגותית בפריז

קתדרלת נוטרדאם הינה אחד היעדים הפופולאריים ביותר בעיר פריז, והיא מוקד משיכה מרהיב לא רק בשל המראה היוצא דופן של הקתדרלה – אלא גם בשל הסיפור של נוטרדאם ושל המבנה מעורר ההשראה הזה.  אז מהו סיפורית של קתדרלת נוטרדאם? הסיפור המרתק והמדהים בהמשך!

קתדרלת נותרדאם

הכל מתחיל במאה ה 19…

מי שמגיע אל הקתדרלה שבנוטרדאם רוצה לא רק להשתאות מהמבנה המרהיב, אלא גם להכיר את הסיפור שמתחיל במאה ה 19. הסיפור של המקום מתחיל דווקא בשנת 1163 שבה הבישוף פריז מוריס דה סולי החליט כי הוא רוצה לבנות מבנה קצת יותר מפואר מזה שהיה במקום ושימש ככנסייה רומניקנית שכונתה גם 'מקדשו של יופיטר'.

לאחר בקשתו של דה סולי, הוחלט להתחיל בתהליך בנייה של כנסיה גותית שתהיה בין המרשימות בעולם, תוך שמאותו הרגע החל תהליך תכנון, אדריכלות ובנייה שנמשך כמעט עד למאתיים שנה!

הכנסייה הגותית שבנייתה הושלמה, הפכה למבנה יפיפייה ומרשים ואף מקום עלייה לרגל, אך בימי המאה ה17 היא החלה להרס, וזאת על ידי ניסיונות של אדריכלים לבצע בכנסייה שלל שינויים על מנת להפוך את העיצוב שלה למודרני יותר.

האדריכלים, ביניהם האדריכל ז’רמיין סופלו אשר ביצעו את המהלך, החליטו כי הסגנון הגותי כבר אינו מרשים או אופנתי מספיק לתקופה והם החליטו לבצע בכנסייה שינויים כמו הורדת מסכי אבן, פירוק חלונות הוויטרז' העתיקים והוצאת המצבות המרהיבות מתוכה.

ההרס של הסגנון הגותי המרשים והייחודי של המבנה על ידי האדריכלים היה גדול, אך הכנסייה עדיין הצליחה לשמור כמה חלונות ויטרז', פסלים וקירות עתיקים שנמצאים בה עד היום.

קתדרלת נוטרדאם

אז כיצד הכנסייה הפכה למוקד תיירות גדול במיוחד?

בשל השינויים לרעה שעברה הכנסייה, הגיע לעזרת המקום האדריכל רובספייר, אשר הצליח להפוך את המקום למקדש שאיליו לא יכנסו מהפכנים וממנו לא יוצאו פסלים או יהרסו. רובספייר הגן על הכנסייה וכבר החל מתכנן את השיפוץ והמהפך שעליה לעבור על מנת להחזיר עטרה ליושנה.

בשל הרצון והחזון של רובספייר לתקן את הנזק, התגייס במאה ה 19 למשימה האדריכל הצרפתי 'לה דוק' שהחליט לשפץ ולבנות את קתדרלת נוטרדאם. הסיבה לשיפוץ הייתה לא רק רצונו של רובספייר האדריכל שניסה לשמור על המקום במאה ה 18,  אלא גם בשל הידיעה על כך שנפוליאון בונפארטה מעוניין להגיע לכנסייה ולבצע שם את הכתרתו!

בשל כך נעשו במקום שינויים מדהימים שכללו: פריסת שטיחים חדשים, כיסוי הקירות הדוממים, ושיפוץ הפסלים של הכנסייה שכוללים דמויות של גרגויילים (מפלצות מכונפות) המביטים מגג הכנסייה על פריז, מה שהפך סמל לעוצמה והיופי של הקתדרלה.

רגע, אז מי זה הגיבן מנוטרדאם?

אחת הדמויות הקשורות ביותר לנוטרדאם היא הגיבן מנוטרדאם שעליה סופר רבות ואף בעקבותיה יצאו סרטים וספרים על דמות גיבנת ששוהה בפעמון הכנסייה ושומרת עליה. ע

ם זאת הסיפור האמתי קשור לסופר ויקטור הוגו שפרסם ספרים אודות העיצוב והתקופה הגותית בפריז ובכך שמר על יופייה ועיצובה הייחודי של הקתדרלה. בשל כך חל שחזור נוסף של הקתדרלה על ידי האדריכל ויולה דה לוק, אותו הזכרנו קודם, שהחל את העבודות וניסה בכל כוחו לשחזר את המבנה ולהחזירו למבנה הגותי והייחודי שהוא נועד להיות.

כיום הפסלים המטרים את הכנסייה, הגרווילים, העיטורים, חלונות הוויטרז' והשיפוץ המרהיב הפכו את המקום לאחד מהמקומות הידועים והמתויירים ביותר בעולם! תוך שהכנסייה מהווה השראה עד היום לאדריכלים ומעצבים.

אז אם אתם רוצים לחזות באחד המבנים היפים והמעניינים בעולם – זה הזמן לברר על חופשה בפריז, ולהבין אילו אתרים נוספים מעניינים בפריז יכולים למשוך אתכם ולהקנות לכם את הטיול והחופשה הבלתי נשכחים!

נגישות
גלילה לראש העמוד